DZIEŃ DZIECKA W KRAJACH AZJATYCKICH

w: CIEKAWOSTKI O KULTURZE Data:

Jakie są różnice i podobieństwa?

W Polsce w Dniu Dziecka najmłodsi dostają prezenty bądź nieco mniejsze niespodzianki, organizowane są festyny rodzinne oraz przedstawienia, dzieci zajadają się lodami i innymi słodkościami. 1. Czerwca zazwyczaj pogoda dopisuje, a perspektywa zbliżającego się końca roku szkolnego tylko podkręca atmosferę beztroski. Chyba wszyscy zgodzą się, że jest to święto zabawy i słodkich przyjemności, dzień w którym rodzice próbują zapomnieć o swoich problemach i być dostępnym dla swoich pociech. Czy w odległej Azji tak samo podchodzi się do tego święta?

Należy jednak pamiętać, w konsekwencji jakich wydarzeń zrodziło się to święto. Okres  po II Wojnie Światowej był czasem smutnej refleksji nad okrucieństwem i śmiercią, szczególnie tych najbardziej bezbronnych istot. W latach 50. ONZ wprowadziło Międzynarodowy Dzień Dziecka, który przypadał na 20 listopada. Utworzone święto miało przypominać o tragicznym losie dzieci poległych podczas wojny, uczcić ich pamięć i być przestrogą dla wszystkich narodów, aby przestrzegać praw dziecka. Większość państw wprowadziło to święto do swojego kalendarza, jednak termin niejednokrotnie ulegał zmianom na potrzeby narodu. Dziś zdecydowanie bardziej podkreślane jest to, aby w Dniu Dziecka dostarczać radość naszym najmłodszym i cieszyć się wraz z nimi możliwościa bycia razem. Jak Japonia, Chiny, indie czy Tajlandia podchodzą do tematu?

JAPONIA- Kodomo no Hi

Data: 5 maja

Choć większość państw celebruje Dzień Dziecka dopiero od połowy lat 50., Kraj Kwitnącej

Wiśni zaczął tę tradycję kilka lat wcześniej (1948 r.), a gdyby się uprzeć- dużo wcześniej. Tradycje Dnia Dziecka wywodzi się z innego święta- Tango no Sekku (Podwójnie Piąty), którego początki datuje się na ponad tysiąc lat temu, w międzyczasie święto to uległo przekształceniu w Dzień Chłopca. W Japonii Dzień Dziecka jest ostatnim z czterech świąt narodowych wchodzącym w skład Złotego Tygodnia. Pomimo iż Dzień Chłopca formalnie jest zniesiony, dzisiejszy Dzień Dzieck celebruje wiele praktyk po swoim poprzedniku. Motyw hełmu (Kabuto) i zbroi (Yoroi) jest wciąż obecny, podobnie jak karpia (Koi), który jest symbolem siły i sukcesu; według chińskich wierzeń karp płynął pod prąd by zostać smokiem. Flagi (Koi Nobori) z wizerunkiem karpi wywieszane są przed domem, na balkonie czy na drzwiach wejściowych. Flaga z czarnym karpiem jest ojca, czerwonym należy do matki i kolejno; niebieski karp należy do najstarszego syna itp. Tego dnia chłopcy otrzymują od rodziców replikę samurajskiego hełmu (Kabuto). Jest to symboliczny gest z życzeniem dla dziecka by dorastało w zdrowiu i wyrosło na silnego i potężnego mężczyznę, takiego jak Kintaro. Według legendy był to niesamowicie silny chłopiec, który mieszkał głęboko w górskich lasach; w miarę jak dorastał stawał do walki i zwyciężał z potworami i demonami, potrafił oswajać dzikie zwierzęta, wliczając ogromnego karpia. Wychowany został na samuraja, jednego z 4 opiekunów słynnego Mistrza Raiko.

Chociaż święto to wciąż bardziej jest utożsamiany z Dniem Chłopca warto jednak podkreślić, że dziewczynki mają swoje osobne święto 3 marca zwane Hina Matsuri, czyli Festiwal Lalek. Od 1948 r.celebruje się również podziękowania najmłodszych dla matek za dar życia. Z dniem 5 maja związany jest również kwiat irys- dodaje się go wówczas do kąpieli, bądź do sake jako symbol zdrowia. Dzień Dziecka to również okazja, aby pozwolić najmłodszym na więcej słodkości. Od paru dekad nieodzownym elementem tego święta jest Kashiwa Mochi, czyli tradycyjne mochi (japońskie ciasto ryżowe) ze słodkim nadzieniem z czerwonej fasoli owiniętym liściem dębu. Święto dzieci ma przypominać o zdrowym dorastaniu i szczęściu [1, 2, 3].

CHINY- June 1 International Children’s Day

Data: 1 czerwca

Początki tradycji obchodzenia Dnia Dziecka w Chinach datuje się na rok 1949. Wtedy to po raz pierwszy Państwowa Rada wprowadziła pół dnia wolnego dla wszystkich szkół podstawowych w całym kraju. Niemniej jednak dopiero po tym jak ONZ wprowadziło Światowy Dzień Dziecka, w 1956 r. Chińska Republika Ludowa ustanowiła 1 czerwca jako dzień w całości wolny od szkoły i zadań domowych. Wśród wydarzeń wojennych, których konsekwencje były przyczyną wprowadzenia Światowego Dnia Dziecka dla uczczenia  dzieci poległych w II WŚ, podkreślana jest przede wszystkim tragedia dzieci z czeskich Lidic. Większość mieszkańców tej wsi zamordowano, część trafiła do obozów. Łącznie śmierć poniosło 88 dzieci, a 81 z nich zmarło w komorach gazowych.

W tym miejscu warto podkreślić, że w myśl chińskiego prawo dzieckiem jest osoba do 14 roku życia i tylko ta grupa korzysta z przywilejów zapewnianych w ramach tego święta. Szkoły zazwyczaj organizują występy z udziałem dzieci i dla dzieci, wycieczki do muzeów i parków lub darmowe bilety do kina czy teatru. Na wiele atrakcji dzieci mają zniżkę lub mają je całkowicie darmowe. Coraz powszechniejszą praktyką rodziców jest również dawanie dzieciom zabawek, zabieranie ich do restauracji lub zapewnianie rozrywek poza domem. W ChRL nie ma jednak większych tradycji związanych z tym świętem, a traktuje się je jako czas na docenienie przez rodziców dzieci w swoim życiu i spędzaniu z nimi czasu [4, 5, 6, 7].

INDIE- Bal Divas

Data: 14 listopada

Obchody Dnia Dziecka w Indiach są ściśle powiązane z pierwszym premierem tego państwa- Jawaharlal Nehru, który w prowadzonej przez siebie polityce wiele razy podkreślał znaczenie dzieci dla narodu. Świadomość, że mądre, wykształcone dzieci są gwarantem przyszłości państwa sprawiła, że premier wielki nacisk kładł na rozwój edukacji, obowiązkową podstawową naukę dla wszystkich dzieci oraz darmowy posiłek i mleko.. Za jego rządów został uchwalony Dzień Dziecka, który odbywał się tak jak Międzynarodowy Dzień Dziecka, czyli 20 listopada. Po jego śmierci w 1964 r., ku czci lidera Dzień Dziecka przeniesiona na 14 listopada, w dzień rocznicy jego urodzin.

W dzisiejszych Indiach święto najmłodszych jest bardzo celebrowane. W szkołach dzieci mają zorganizowane konkursy i różne atrakcje. Wszelkie instytucje rządowe i pozarządowe angażują się w organizowanie eventów i zabaw dla dzieci. Dzień Dziecka ma uświadamiać dzieciom ich prawa i przypominać starszym, że należy zapewnić pociechom szczęśliwe dzieciństwo [8, 9]

TAJLANDIA- Wan Dek

Data: druga sobota stycznia (12 stycznia 2019)

Pierwszy Dzień Dziecka w Tajlandii miał miejsce w 1955 r. i trwa do dnia dzisiejszego, jednak w zupełnie innym terminie niż Międzynarodowy Dzień Dziecka, ponieważ zawsze jest obchodzony w drugą sobotę stycznia. Początek roku to dobry moment na celebrowanie wartości dzieci dla narodu i zachęcaniem najmłodszych do tego, kim mogą stać się w przyszłości. Tajowie z wielkim sercem i szacunkiem odnoszą się do swoich pociech, a w dzień ich święta przypomina się i uświadamia się najmłodszych ich prawa. Poza tym, druga sobota stycznia to przede wszystkim okazja do zabawy i niespodzianek. Szkoły organizują imprezy dla dzieci i rodziców, w tym występy i inne atrakcje. Dzieci pokazują swoje talenty, biorą udział w quizach, konkursach sportowych, ucząc się wygrywania, przegrywania i przebaczania. Podczas tych atrakcji można skosztować przekąsek, m.in. smażonego kurczaka, spaghetti czy ciasta czekoladowego. Wiele instytucji organizuje darmowe eventy. Dzieci często odwiedzają muzea, zoo, mogą zwiedzić budynek Parlamentu i siedzibę Rządu, Tajskie Siły Zbrojne, budynki Policji itp. Coraz częściej, szczególnie w większych miastach, Dzień Dziecka organizowany jest również w galeriach handlowych. Sami zainteresowani w dzień swojego święta traktowani są z niesamowitą życzliwością i uznaniem przez starszych Tajów; w ten dzień nikogo nie dziwi, że starsi ustępują dzieciom miejsca w autobusie.

Państwo pokłada dużo nadziei w dzieciach; to one są przyszłością państwa. W Dzień Dziecka dzieci są inspirowane i zachęcane do tego, by stawać się lepszymi. Rokrocznie Najwyższy Przedstawiciel Monarchii Królewskiej w Tajlandii wygłasza nauczanie moralne dla dzieci, natomiast Premier podaje motto na nowy rok. W 2019 roku motto brzmiało: Mądre dzieci są pilne i pragną się uczyć by mieć świetlaną przyszłość. [10, 11, 12, 13].

Trzeba przyznać, że świętowanie Dnia Dziecka nie różni się specjalnie- prawdopodobnie dlatego, że dziecki potrafią się cieszyć ze wszystkiego. Święto to zostało utworzone mniej więcej w tym samym okresie na całym świecie i praktyki stosowane nieznacznie się różnią. Wyjątkiem jest Japonia, której głębokie zakorzenienie w tradycji i symbolice podobnego święta przetrwała do dzisiejszego dnia i są nam obce. Należy jednak zwrócić uwagę, że państwa azjatyckie dużo bardziej traktują dzieci jako określoną grupę, kolektyw, w której bardziej podkreśla się ich wartość dla narodu, bądź znaczenie w społeczeństwie.

Komentarze

Zostaw swój komentarz